Suje Okulları Resmi Web Sitesi
Courses Images

Uygulamalı Ders Detayları

Çocuk gelişiminin vazgeçilmeyeni “doğa”dır. Çünkü çocukların; doğaya ihtiyaçları vardır. Doğa, onlar için ilaçtır. Çocukların;

 • Açık havada özgürce oynamaya, koşmaya, görmeye, dokunmaya, koklamaya, keşfetmeye ihtiyaçları vardır.
 • Zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimleri için doğaya ihtiyaçları vardır.
 • Öğrenmek için doğaya ihtiyaçları vardır.
 • İçinde bulundukları ortam ve koşullara göre ne yapmaları gerektiğine kendi başlarına karar verebilmeleri için, diğer bir deyişle kendilerini her şartta koruyabilmek için doğaya ihtiyaçları vardır.
 • Sağlıklı olabilmek için doğaya ihtiyaçları vardır.
 • Hayata hazırlanabilmek için doğaya ihtiyaçları vardır.
 • Doğa strese karşı bir dayanıklılık kaynağıdır. İşte Suje’de “Yaşam Becerileri Atölyesi”nde öğrencilerimiz; eğitmenleri eşliğinde doğada yaşamayı , gözlem yapmayı, su bulmayı, barınak yapmayı, geceyi dışarıda geçirmeyi, doğa sporlarını, hayatlarını ve başka hayatları kurtarmayı, acil müdahaleleri, ilkyardımı , kendi vücut anatomilerini makroskobik yaklaşımlarla dokunup hissederek öğrenecek , öğrendiklerini uygulayacaklardır. Kim bilir günün birinde hayatınızın kurtuluşu belki de bu eğitime bağlıdır.

  Araştırmalar diyor ki;

  “Açık havada zaman geçirmenin çocuklara yararları” üzerine büyük bir araştırma başlatan Filedelfiya Çocuk Hastanesi, Gastroenteroloji ve Beslenme Bölümü doktorlarından Dr. Burdette ve Whitaker, düzenli olarak açık havada oynama şansı verilen çocukların sadece fiziksel açıdan gelişmediklerini söylüyorlar. Aynı zamanda hayal güçleri daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın çocuklar olduklarını ifade ediyorlar. Yale Üniversitesi Doğa Bilimi Profesörlerinden Dr. Kellet konuyla ilgili yapılan araştırmaların açık havada, doğada düzenli olarak zaman geçiren çocukların stressiz ve dikkat süreleri daha uzun çocuklar olduğunu söylüyor.

  Çocukların, gördükleri ve öğrendikleri şeyler karşısında hayranlık duygusu yaşadıklarını , keşfettikçe öğrenmekten daha çok zevk aldıklarını, doğadaki ritmi ve döngüyü anlayarak deneyimler kazanmaya başladıklarını, doğaya değer verdiklerini ve doğada birbirleriyle işbirliği içinde olmaya özen gösterdiklerini ve konuya uzun süre odaklandıklarını, dikkat sürelerinin arttığını gözlemlemek de biz eğitimciler için çok heyecan verici.

  PARTNERLERİMİZ