Suje Okulları Resmi Web Sitesi

OKUL ÖNCESİ

Suje Okulları’nda 4-5 ve 6 ya öğrencilerine yönelik özel bir eğitim ve öğretim programı uygulanır. Program öğrencilerimizin tüm gelişim alanları ile yaratıcılıklarını destekleyici özellikler içerir ve bunlar arasında bir denge kurar.

Suje programı çocuk merkezlidir.Bizler öğrencilerimizi düşünmeye, soru sormaya, araştırmaya, problem çözmeye, yeni fikirler geliştirmeye ve denemeye teşvik ederiz. Bizim için öğrencilerimizin geniş tabanlı gelişimlerini sağlamak esastır.

Kısacası bizler küçük Suje'lerimizin tüm gelişim alanlarına odaklanırız ve onlar okullarında özgür bir öğrenme ortamına sahiptir.

OKUL ÖNCESİ HABERLERİ

Labirent” deyip geçmeyin. Labirentler çocukların olasılık hesaplama, çözüm yöntemleri türetme ve görsel algı becerilerini geliştirir.


Çocukların doğada vakit geçirmelerinin bir hak olduğunu unutarak inşa edilen okul binaları, onların ruhsal ve bedensel sağlığını bozuyor. Oysaki çocuklar doğadayken, öğrenme ve hafıza üzerinde önemli etkisi olan nörotransmitterler daha çok salgılanır.


Bir taşla iki kuş. Kurumuş yaprakların toplanması küçük Sujeler için ciddi bir iştir. Hazır yapraklar toplanmışken biraz da sonbahara kazıyalım okulumuzun adını.


Büyüteçlerimiz ellerimizde bahçemizdeyiz yine.

Gözlem yapabilmek için gözlemin yapılacağı ortamı yaratmamız gerekir. Bu ortam SUJE Okulları’nın kocaman bahçesinde çocuklarını bekler.

Mademki sonbahar gelmis ve ağaçlar yapraklarını toprağa emanet etmis o halde bu bizim için büyük bir fırsat . Neden mi ? Çünkü doğadaki nesneler farklı bir formda bambaşka görünüyor. Bunu deneyimlemek de büyük bir keyif.

Farkındalık Atölyesindeyiz

Okulumuzdaki küçük Sujelerin programı deneysel öğrenme üzerine yapılandırılmıştır.

Minik Sujeler Yogada

Bedenimiz bize verilmiş bir armağan ve bu armağanı iyi dinlersek verdiği ipuçlarını doğru yorumlayabiliriz. Suje’de yoga derslerinde ilk amacımız çocukların bedenlerini fark etmeleridir. Küçük Sujelerle materyaller eşliğinde ve hayal kurma becerilerini güçlendirdiğimiz, hikayeler içinde yoga duruşlarını ve nefes çalışmalarını düzenli olarak uygularız.

Eğitim programımızı oluştururken, bize pusula görevi yapan öğrencilerimizin merakıdır. Merakları sayesinde küçük Sujeler; gözlem yapma, tahmin yürütme, ölçme/hesaplama, karşılaştırma, sınıflandırma/kategori oluşturma, iletişim kurma ve yorumlama gibi becerilerini sıklıkla kullanılırlar.

SUJE çocukları,

meyve ağaçlarıyla dolu bahçelerinde öğrenmeye olan tutkularını bir üst seviyeye taşırlar.

Minik Sujelerin çok yönlü gelişimleri için "oyun" olmazsa olmazlar arasındadır Çünkü oyunlarda problem çözme ve sorunların üstesinden gelme becerileri gelişir. Yani Suje'de oyun, aslında çocuklar için hayatın bir tiyatro sahnesi gibidir.

Biz ağaçlarımızı çok seviyoruz, ağaçlarımızda bizi.

Çocukların hayal dünyaları çok geniştir. Duygularını hayallerini oyun oynarken ya da resim yaparak açığa vururlar. Resim çocuklar için kendilerini ifade etme biçimidir.

İşte merak tabanlı bir çalışma daha... Bizim için önemli olan, muhakeme, bu muhakemeyi savunma yeteneği ve onu kurgulamada kullanılan süreçlerdir.

Elmalar toplanıyor

Havalar soğuduğunda elma çayının ayrı bir yeri vardır. Bu yüzden kolları sıvadık ve elmalarımızı topladık. Güneşte kurutacak ve soğuk kış günlerinde içeceğiz.

Suje'de öğrenme ortamları sınıflarla sınırlı değil. Onlarca farklı meyve ağacına ev sahipliği yapan kocaman bir bahçemiz, organik ürünler yetiştirdiğimiz tarım sahamız ve tasarım odaklı atölyelerimizle biz her gün eğlenerek büyüyoruz.

Suje’de günümüz “Ben de yapmak istiyorum”la başlar. Bu yüzden küçük Sujeler hiçbir şeyi yapmış olmak için yapmaz. Yaptığımız her işin amacı ve bir anlamı vardır.

PARTNERLERİMİZ