Suje Okulları Resmi Web Sitesi
single

SUJE OKULLARI KURUCU TEMSİLCİSİ ÇELİK: “DUYARLI, DONANIMLI VE VİCDANLI BİREYLER YETİŞTİRECEĞİZ”

Ekolojik okul anlayışıyla kapılarını açan Suje Okulları Kurucu Temsilcisi Sibel Çelik, öğrenmenin sorumluluğunu üstlenen çocuklar için biraya geldiklerini anlattı. Öğrencilerin, öğretmen ve düşünce liderleriyle birlikte içinde yaşadıkları toplumun sorunlarına duyarlı, donanımlı ve vicdanlı bireyler olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemesini hedeflediklerini dile getiren Çelik, şıklar arasına sıkıştırılmış ve ezber bilgilerle yetiştirilen çocukların bu ülkenin yarayan kanası olduğunu dile getirdi. “Yapay zekanın yerine geçemeyecek becerileri, çocuklara kazandırmamız gerekiyor. Çünkü makineler bizden daha akıllı” diyen Çelik, sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle “Suje” ne demek? Açıklayabilir misiniz?

Suje’yi ‘bilen’ olarak tanımlayabiliriz. Yani, bilgi arayışında olan, bilmek isteyen, düşünen, arayan varlık olarak kısaca açıklayabiliriz. Buna en iyi örnek filozoflardır. Suje, soru sorma becerisine sahip, gerçeğin bilgisine, akıl, gözlem, sezgisel beceri değerlerine ulaşma gayretinde olan varlıktır. Bu durumda, tüm çocuklar aslında birer sujedir.

Suje Okulları kuruluş yolculuğunuzu anlatabilir misiniz?

Aslında, ekip olarak biz hep eğitimin içindeydik. Daha doğrusu, eğitimin arka planında yer alıyorduk. Öğretmen yetiştirmekten, dijital eğitime kadar eğitimin birçok alanında faaliyet gösteriyorduk. Yolculuğumuz, var olandan farklı bir eğitim arayışıyla başladı. Öğrenmeyi seven, öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenen çocuklar için biraya gelerek, kolları sıvadık ve Suje’yi kurduk. Suje için ciddi bir altyapı çalışması hazırladık. 5 seneye yakın bir çalışmanın sonucunda Suje hayata geçti.

“UZMAN EKİBİMİZLE BİR ADIM ÖNDEYİZ”
Suje’nin eğitim ekosistemini anlatabilir misiniz?

Suje okulları, öğrencilerine odaklanan, sorgulamaya dayalı, bütünleşik bir müfredatla anlamlı öğrenmeyi amaçlıyor. Bundan dolayı, öğretmenlerimiz öğrencilerin değişen ihtiyaçlarını, yeteneklerini ve öğrenme sitillerini karşılamak için öğretimi farklılaştırıyor ve onlara dengeli bir program sunuyor. Böylelikle her çocuk büyürken kendi potansiyelini keşfediyor. Öğretim programımız sorgulama, uygulama ve değerlendirme olmak üzere 3 öğenin bütünleşmesinden oluşuyor. Bunun dışında, öğrencilerimize çoklu öğrenme ve değerlendirme fırsatları sunan bir yaklaşımımız da var. Öğrenciyi merkeze alarak, interaktif ortamda daha etkili ve verimli ders işlenmesini sağlamaktayız.

Sizi farklı kılan nedir?

Çocuklarımız, dört bir yanı bahçe ve ağaçlarla çevrili ekolojik Tales Kampüsü’müzde domates, salatalık, biber yetiştirebilecek, ağaçlardan meyve toplayabilecek. Bunun dışında, ders kitapları başta olmak üzere eğitim materyallerini kendi ekibimiz hazırladı. Bu işte zaten uzman olan ekibimiz ile bir adım öndeyiz. Aynı zamanda düşünce liderlerimiz ile sürekli iletişim halinde olup, işbirlikleri aracılığıyla öğrencilerimize sınıfın ötesinde deneyimler sunuyoruz. Suje’nin odağında ‘teknoloji” var. Bu amaçla özel olarak yazılımı ve içerikleri geliştirilen Suje dijital program, tüm eğitim dinamiklerini öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sunan özel bir eğitim portalı olarak hizmet veriyor. Bu platform, öğrencilere oldukça geniş bir uygulama yelpazesi sunuyor. Bunun dışında, tüm yönetsel ve eğitsel süreçlerimizin bir noktadan yönetilmesine imkan sağlayan eğitim portalımız, aynı zamanda akademik omurgamızı da sağlamlaştırıyor.

Suje’de her çocuğun kendine özgü olduğunu biliriz ve bundan dolayı onları birbiriyle kıyaslamaz, sorular ve şıklar arasına sıkıştırılmış ezber bilgilerle sıralamayız. Biz her öğrencinin kişisel başarısını önemseriz. Öğrencilerimiz okulumuzda, sadece akademik hedeflerini gerçekleştirmek için bir eğitim yolu seçmezler, aynı zamanda düşünceli ve ilkeli genç yetişkinler olarak yaşam becerilerini de geliştirirler. ‘Düşünce liderliği’ kavramından bahsettiniz. Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz? Alanında uzman ve lider olan dış ortaklarımızı, ‘düşünce lideri’ olarak adlandırıyoruz. Bu kişilerden oluşan kurullarımız, öğrencilerimizle sürekli işbirliği içinde bulunarak, onlara farklı deneyimler sunacak. Bu yüzden düşünce liderlerimiz bizim için çok önemli. Oluşturduğumuz kurullar, Suje’nin AR-GE ve eğitim yönetimi takımlarıyla koordineli çalışıyor. Düşünce liderlerimiz önderliğinde gerçekleştirilen bilim ve sanat atölye çalışmalarıyla, öğrencilerimizin yaşamları boyunca her alanda yararlanabilecekleri bilgiyi yönlendirme ve doğru aktarabilme becerilerini kazanmalarını hedefliyoruz.

ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİ KAZANIMI
Atölye çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Suje Okulları’nda öğrenciler, kendileri için özel olarak dizayn edilen atölyelerde, eğitmenler eşliğinde çalışmalar yürütecek. Seramik, fotoğrafçılık, araştırmacı yazarlık, ahşap tasarım, yaşam becerileri gibi pek çok atölye çalışmamız olacak. Aynı zamanda, kaliteli yaşama sahip olmak için çok farklı ve çeşitli malzemeler kullanarak farkındalığı ve seçiciliği daha üst seviyeye çıkaracak Farkındalık Atölyemiz ile yaratıcılığa dayalı uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, Maker Atölyemizle öğrencilerimize, yaşları ve psiko-sosyal gelişim düzeylerini dikkate alarak geleceğin dünyasında en önemli becerilerden biri olan analitik düşünme yeteneğini kazındırmayı istiyoruz. Öğrencilerin gelişim düzeylerine göre ayarlanmış şekilde matematik, geometri, olasılık, hatta istatistik gibi konulardaki temel kavramları sunarak, öğrencilere değişik deneyimler kazandırmayı amaçlıyoruz.

Atölye çalışmalarının sizin için neden önemli?

Suje olarak biz, öğrencilerimizin yaşamları boyunca her alanda yararlanabilecekleri, bilgiyi yönlendirme ve doğru aktarabilme becerisini kazanmalarını önemseriz. Bu yüzden “bilim ve sanat eğitimi” olgusunu daha geniş çerçevede ele alırız. Bilimi, ezberlenen cümleler ve formüller olarak görmeyiz. Öğrencilerimiz, atölye çalışmalarıyla bir yandan bilimsel yöntemlere dayalı bilgiyi kullanmayı öğrenirken diğer yandan yeni bilgiler elde etme yolunda ilerleyecekler. Bunun yanında Tales Kampüsü’müzde, sanat bir deney alanıdır. Çocuklarımızda sanat aracılığıyla farkındalık duygusunu geliştirmek ve çok sesli bir kavrayış kazandırmayı amaçlıyoruz. Suje olarak sosyal sorumluluk projelerine de değer veriyorsunuz. Bu bağlamda neler yapıyorsunuz? Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, öğrenciler araştırır, planlar, harekete geçerler. Tüm bunlar, çevreleri ile empati kurabilen ve anlayabilen liderler, düşünürler olabilmeleri konusunda kritik öneme sahip. Bundan dolayı tüm öğrencilerimizin, zorunlu ve seçmeli müfredat etkinliklerinin yanı sıra yaşa uygun sosyal sorumluluk çalışmalarına katılımı zorunludur. Öğrencilerimiz, yıl boyunca okul içinde ya da dışında olmak üzere en az 10 saat farklı sosyal sorumluluk projelerinde bireysel veya küçük gruplar halinde görevler alır. Bu sayede çevreci yönetim, yardımlaşma, ekosistem, öğretmeyi öğrenme gibi konularda ustalaşırlar.

“NİCELİK DEĞİL NİTELİK ÖNEMLİ”
Her geçen gün özel okul sayısı artıyor. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence, bir şeyin niceliği değil niteliği önemlidir. Bu durumda, üzerinde duracağımız konu özel okul sayısı olmamalıdır. “Eğitim” dediğimiz şeyin bu kurumlarda nasıl uygulandığı, okulların eğitim felsefesi, misyonu ve vizyonunun ne olduğu, gelecek kuşakları nasıl hayal ettikleri üzerinde durulması gereken bir konu. Günümüzde, yapay zekânın yerine geçemeyecek becerileri, çocuklara kazandırmamız gerekiyor. Çünkü makineler bizden daha akıllı hale gelmeye başladı. Açılan okulun felsefesi bununla örtüşüyorsa, bunun gibi yüzlerce okul olması hiç problem değil, ama şıklar arasına sıkıştırılmış, ezber bilgilerle yetiştirilen çocuklar ve bunların barındırıldığı mekanlara biz okul diyorsak, bunların sayısının fazla olması aslında hepimizin kanayan yarası. Eğitimde başarı anlayışımız, çoktan seçmeli sınavlarda çocuklar başarı gösteriyorsa çocuğu akıllı addediyoruz ve okulu da başarılı görüyoruz. Gösteremiyorsa, başarısız olarak addediyoruz. Sonra dört işlemi bilmeyen binlerce öğrenciyle karşılaşıyor üniversite hocaları. Dolayısıyla soru kalıplarının ezberletilmesinin başarı olarak sunan okullar, maalesef yaramızı kanatmaya devam ediyor.

SUJE OKULLARI SEVGİ BULUŞMASI

Öğrencilerin, öğretmen ve düşünce liderleriyle birlikte içinde yaşadıkları toplumun sorunlarına duyarlı, donanımlı ve vicdanlı bireyler olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemesi hedefiyle hareket eden Suje Okulları, “Sevgi Buluşması” kapsamında dopdolu bir etkinliğe imza attı. Etkinliğe katılan çocuklar evrene yeni bir pencere açıp gözlem yaptı, takım oyunları oynadı, masallar dinledi. Çocuklar, keyifli bir gün yaşarken, veliler de okul hakkında birebir bilgi alma şansını yakaladı.

Konutkent’te yer alan Tales Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinlik trio dinletisiyle başladı. Yoğun katılım sağlanan etkinlikte, Capital Contry Pony tarafından getirilen atlar çocuklar için büyük sevinç yaratırken, palyaço ve oyunlarla çocuklar mutlu bir gün yaşadı. Topaç boyama, basket atma gibi birçok aktiviteye katılan çocuklar, şişme oyun alanında eğlendi. Satış yapan Lösev standının ilgi gördüğü etkinlikte, veli ve öğrenciler Bus Cafe’nin dağıttığı içeceklerle serinledi.

PARTNERLERİMİZ