Suje Okulları Resmi Web Sitesi
single single

Serbest katılımlı orkestra kuruluyor

Türkiye’nin ilk serbest katılımlı orkestrası Ankara’da kuruluyor. Şef Musa Göçmen’in enstrüman çalabilen her çocuğun dev bir orkestranın parçası olabilmesi amacıyla başlattığı projeyle, Ankara’da çocuk filarmoni orkestrası kurulacak. Müzikle tanışıklığı olmuş, bir enstrüman çalabilen 16 yaşın altındaki tüm çocukların başvurabileceği orkestrayla ilgili “Projemiz, müzik kurslarının bir ötesi. Daha önce hiç uygulanan bir formül değil. Bu alandaki boşluğu dolduracak, çocukları akademi seviyesine taşıyacak bir yapı oluşturuyoruz” diyen Göçmen şu bilgileri verdi: “Başvurular eylül ayına kadar alınacak, şimdiye kadar 800’e yakın ön müracaat aldık. Seviye tespitlerinin yapılmasının ardından çalışmalarına başlayacak çocuk filarmoni orkestrası, ‘Yeni Yıl Konseri’ ile ilk kez sanatseverlerin karşısına çıkacak. Perdiyodik konserler vereceğiz. Konsere yönelik çalışan hedefi olan orkestra heyecan,sevgi, eğlenceyle birleşince çok güzel şeyler ortaya koyacak.”

Çocuk filarmoni orkestrası kuracak

Başlattığı projeyle Ankara’da çocuk filarmoni orkestrası kurulacak. Göçmen’in Suje Kültür Merkezi ile iş birliği yaparak hayata geçirdiği proje, müzik kursuna giderek enstrüman çalmayı öğrenmiş her seviyedeki çocuğa hitap ediyor.

Farklı seviyelerdeki çocukları bir orkestrada buluşturmayı hedefleyen proje kapsamında, başvurular eylül ayına kadar kadar alınacak. Seviye tespitlerinin yapılmasının ardından çalışmalarına başlayacak çocuk filarmoni orkestrası, “Yeni Yıl Konseri” ile ilk kez sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Şef Musa Göçmen, Ankara’nın ilk çocuk filarmoni orkestrasını kurmak için yola çıktıklarını belirterek, orkestrada bir müzik geçmişi olan, müzik kursuna gidip bir enstürüman çalmayı öğrenmiş çocukların yer alacağını söyledi. Göçmen, “Bu,’Orada başlarım, öğrenirim.’ya da sıfırdan bir başlangıç değilç” dedi.

PARTNERLERİMİZ